کلاه کاسکت کلاه ایمنی موتور سیکلت

کلاه ایمنی موتورسیکلت – کلاه کاسکت – Helmet

که به اشتباه به آن کلاه کاسْکِت گفته می‌شود یک کلاه ایمنی فلزی است که معمولاً رانندگان موتورسیکلت‌سواران  برای ایمنی بر سر می‌گذارند.

واژه کاسکت از واژه فرانسوی casquette گرفته شده‌است.

اولین کار کلاه ایمنی موتورسیکلت این است که کلاه ایمنی بهترین وسیله حفاظتی است که در حین موتورسواری می توانید بپوشید. زمانی که سوئیچ روشن کردن موتور را برمی دارید به کلاه ایمنی نیز فکر کنید. سوئیچ را بردارید، کلاه ایمنی را نیز بردارید. آنها باهم می روند. استفاده از کلاه ایمنی درمان همه دردها برای امنیت موتورسیکلت نیست اما در یک تصادف، کلاه ایمنی می تواند از مغز، صورت و زندگی شما محافظت کند

یک کلاه ایمنی به خاطر فاکتورهای ایمنی، سواری را جذابتر می کند و حقیقت این است که غرش ها و نویز های باد را در مقابل گوشهای شما و وزش باد را در مقابل صورت و چشمانتان تقلیل داده و از شما در مقابل حشرات و دیگر موجودات پرنده محافظت می کند. همچنین باعث راحتی در مقابل تغییرات هوا و کاهش خستگی راننده می شود. پوشیدن کلاه ایمنی همچنین نشان دهنده مسئولیت پذیر بودن و جدی گرفتن خودمان و موتورسیکلت سواری است. پوشیدن کلاه ایمنی فارغ از ملاحظات قانونی، نشانگر روش شما در رانندگی است و این روش به راحتی توسط دیگر رانندگان و غیر رانندگان به طور یکسان دیده می شود.

کلاه کاسکت معمولا از سه لایه بیرونی، درونی و طلق جلو ساخته میشه. لایه بیرون همون قسمتیه که ما می‌بینیمش و همونطور که حدس میزنید باید محکم‌ترین بخش کلاه باشه. این قسمت چه از نظر طراحی و چه از نظر جنس مواد به کار رفته و استحکام باید سخت‌ترین لایه باشد تا بتواند از وارد شدن ضربه به سر راکب موتور جلوگیری کند. از طرف دیگه نمیشه به صرف اینکه باید خیلی مقاوم باشه از موادی استفاده کرد که وزن کلاه کاسکت رو زیاد کنه. در عوض تولیدکنندگان سراغ مواد سبکی چون ABS میزن که هم وزن کمی داره و هم استحکامش بالاست.
لایه درونی رو از جنسی مثل یونولیت میسازن و نمیزاره ضربه مستقیم به سر فرد وارد بشه و چون یه منافذی روی یونولیت وجود داره، میتونه ماده‌ی خوبی باشه که برای تهویه هوای داخل کلاه کاسکت کاربرد داره. البته شما نمیتونین همین طوری یونولیت رو ببینید. چون روش رو با پارچه مخصوص می‌پوشانند تا برای پوست و سر ایجاد حساسیت نکنه. البته استفاده از پارچه کلاه رو زیباتر هم میکنه.
طلق جلو که محافظ صورت شماست باید شفافیت کافی داشته باشه که بتونین جلوی چشماتون رو ببینید. براساس استاندارد باید از مواد پلاستیکی استفاده بشه که حداقل ۸۵ درصد شفافیت داشته باشه. طلق جلوی کلاه کاسکت باید طوری قرار بگیره که هیچ ضربه یا شیء بیرونی با صورت راکب موتور سیکلت برخورد نکنه و از طرفی اگه فتوکرومیک باشه چشم فرد رو در مقابل نور شدید خورشید محافظت میکنه. حالا به انوع کلاه کاسکت موتور میپردازیم.
نمونه‌ی اول کلاه‌های نیمه هستن که اگه دقت کرده باشین شبیه کلاهی است که مهندسان ساخت و ساز روی سرشون میزارن و طلق نداره و فقط از کاسه سر محافظت میکنه. معمولا برای موتورهای سبک و اونایی که نمیشه باهاشون خیلی تند رفت به درد میخوره. حتما دیدین اونایی که مثلا تو پیک موتوری کار میکنن از این کلاه کاسکت‌ها استفاده میکنن.
مدل دوم کلاه کاسکت‌های سه چهارم هستن که از کلاه‌های نیمه بزرگترن و از نظر طراحی و مشخصات مشابه کلاه‌های نیمه هستن و جلوی بعضی از اونا طلقی دیده نمیشه و یه سری مدل‌های دیگه طلق دارن.. البته این کلاه میتونه مراقب گوش‌های شما باشه. استحکام و مقاومت این کلاه ها نسبت به کلا‌ه کاسکت‌های نیمه بیشتره.
نمونه‌ی سوم کلاه کاسکت‌های کامل هستن که میتونن سر، گوش و فک را مراقبت کنن و هم مدل فک ثابت، هم مدل فک متحرک و هم مدل فک جداشونده داره. این سبک از کلاه ایمنی خیلی حرفه‌ایه و طبیعتا قیمت بالاتری داره و از نظر طراحی نه تنها خیلی زیبا هستن بلکه مقاومت بسیار بالایی دارن و از مستحکم‌ترین مواد تو ساخت اونا استفاده میشه. حتی برای مسابقات موتور سواری میشه داخل اونای گوشی و میکروفون تعبیه کرد.
مدل چهارم کلاه کراسه که تقریبا میشه گفت شبیه کلاه کامله و به جای طلق براش از یه زائده در قسمت پیشانی استفاده میشه که نقش سایبان رو داره. علت این کار هم اینه که موتور سواران رشته‌ی کراس به جای طلق از عینک‌های مخصوص استفاده میکنن و نیاز به سایبان دارن.

تک چرخ بورس انواع کلاه ایمنی موتور سیکلت –   کلاه کاسکت می باشد

دیدگاه‌ها ۰

*
*

ارسال سفارشات درتاریخ 99/01/16