چگونه موتورسیکلت خود را بشوییم؟

چگونه موتورسیکلت خود را بشوییم؟

چگونه موتور را بشوییم؟ چگونه موتور سیکلت را تمیز کنیم؟ امروز با شما کاربران آموزش تمیز کردن موتور سیکلت را به صورت تصویری و مرحله به مرحله پیش رو داریم که با یکدیگر این آموزش را پیش می رویم. با ما همراه باشید.

تمیز کردن انواع موتور سیکلت از نوع های عمومی گرفته تا حرفه ای فقط برق انداختن چند قطعه معمولی نیست و چنانچه صحیح و مرتب به موتور خود رسیدگی نکنید در بلند مدت شاهد خسارت هایی ناشی از عدم رسیدگی خواهید بود. این امر در مورد موتور های گران قیمت تر و حرفه ای تر جدیت بیشتری پیدا می کند. تمیز کردن موتور سیکلت کار سختی نیست و آنچنان هم به وسایل و تجهیزات عجیب و غریب احتیاج نخواهید داشت.

آماده کردن موتورسیکلت برای شست و شو

سرد کردن موتور سیکلت

این مورد بسیار مهم است و باید بدانید که چنانچه تصمیم به شست و شوی موتور سیکلت گرفته اید و موتور سیکلت هنوز از آخرین استفاده سرد نشده است باید مدتی منتظر بمانید. پاشیدن آب سرد و یا هر مایع یا ماده با دمای پایین بر روی موتور، آن هم زمانی که موتور حرارت دارد می تواند یک فاجعه باشد. این تغییر دمای ناگهانی می تواند به راحتی باعث ترک و شکستگی در محفظ های فلزی موتور شود.

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی موتورسیکلت

زمانی که منتظر هستید تا موتور سیکلت و اجزای موتور سرد شوند می توانید اقدام به جمع آوری وسایل مورد نیاز برای شست و شو کنید. برای این کار به وسایل زیر احتیاج خواهید داشت.

 • یک ظرف آب
 • یک یا دو عدد اسفنج
 • چند تکه پارچه یا دستمال
 • تمیز کننده چربی ها یا WD-40
 • مسواک قدیمی یا وسیله ای شبیه به آن
 • واکس موتور سیکلت
 • پولیش و تمیز کننده فلزات آب کروم شده
 • مایع شوینده

تمیز کردن و شست و شوی زنجیر موتورسیکلت

شما می توانید با تمیز کردن و شست و شوی زنجیر موتور سیکلت شروع کنید. برای این کار ابتدا با یک دستمال گریس، روغن و مواد اضافه را از روی زنجیر پاک کنید و دقت کنید که گریس ها و مواد چرب بر روی بقیه قطعات نماند.  حال می بایست اقدام به از بین بردن گریس و روغن های قدیمی از روی زنجیر کنید که برای این کار از یک اسپری از بین برنده گریس و یا با رعایت ایمنی و دقت بالا از برخی از مایع های سوختی می توانید کمک بگیرید.

 • همچنین شما از WD-40 هم که قابل تهیه از لوازم خودرو فروشی هست، می توانید استفاده کنید.
 • پس از به پایان رسیدن کار تمیز کردن و شست و شو دقت کنید که مجدد زنجیر را میبایست روغن کاری و روان کنید.
 • تمیز کردن قسمت های غیر کرومی موتور

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن قسمت های اساسی موتور سیکلت و خود موتور کنید می بایست قسمت های غیر کرومی موتور را با استفاده از مقداری آب و همچنین مسواک و یا وسیله ای شبیه به آن تمیز کنید. این کار را مخصوصا در شیار ها و یا مکان هایی که چندان دسترسی ندارید با دقت بیشتری انجام دهید و خوب تمیز و سپس خشکشان کنید. در صورت لزوم از WD-40 هم می توانید کمک بگیرید.

آب کشی با آب سرد

برای شست و شوی بدنه ابتدا با یک آب پاشی ساده میبایست گرد و غبار و آلودگی های سطحی را از بین ببرید. دقت کنید که از یک آب پاشی ساده با استفاده از شلنگ کمک بگیرید و از جت واتر و یا آب با فشار بالا به هیچ وجه استفاده نکنید.

کشیدن اسفنج بر روی بدنه

اسفنج را در یک ظرف آب و یا در صورت نیاز مقداری آب و مایع شست و شو بزنید و سپس بر روی تمام بدنه موتور بکشید، البته دقت کنید که برخی از شوینده ها ممکن است در شرایط خاص (همچون پس از موتور سواری در جاره های برفی و بارانی) و یا به دلیل ترکیبات شیمیایی صدمه هایی در بلند مدت به رنگ ها و یا حتی بدنه بزنند.

تمیز کردن قسمت های غیر فلزی

برای تمیز کردن قسمت های غیر فلزی با خیال راحت می توانید مقداری صابون مایه را در یک ظرف آب ریخته و با کف ایجاد شده و اسفنج اقدام به تمیز کردن این قسمت ها کنید. در صورت نیاز این کار را چند بار تکرار کنید

آب کشی مجدد موتور سیکلت

پس از اینکه تمامی قسمت ها را با استفاده از اسفنج و کمی شوینده به خوبی تمیز کردید و اسفنج کشیدید حال مجدد به سراغ شلنگ آب رفته و با فشار مناسب اقدام به از بین بردن جرم های پاک شده و کف ها کنید. در این حین اگر متوجه لکه و یا قسمت تمیز نشده شدید مجددا به سراغ اسفنج و آب و کف بروید دقت کنید که هر بار برای آب کشی از آب سرد استفاده کنید.

. دستمال بکشید و اجازه دهید بدنه خشک شود

پس از اتمام آب کشی میبایست با یک دستمال مجدد ضمن تمیز کردن نهایی اقدام به گرفتن آب های به جا مانده بر روی بدنه کنید. هرگز موتور آبکشی شده را بدون خشک کردن در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که با کِدری رنگ و یا حتی رنگ پریدگی  بدنه مواجه خواهید شد. این موضوع در رابطه با خودرو و رنگ بدنه آن هم صدق می کند.

تمیز کردن محل نشستن

معمولا در تمامی موتور های محل قرار گیری شما بر روی موتور به صورت چرمی و یا موارد مشابه پوشش داده شده است. از پر کاربرد ترین مواد می توان به پلاستیک های وینیل و یا چرم ها اشاره کرد. با گذر زمان و عدم رسیدگی ضمن کثیف شدن شما شاهد ترک و پارگی در این قسمت ها خواهید بود. استفاده از کرم های مخصوص هر یک که قابل خریداری هستند یک امر ضروری برای هر مو تور سیکلت به حساب می آید.

 • به هیچ عنوان از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن این قسمت استفاده نکنید.

برق انداختن موتورسیکلت

از بین بردن جرم ها با tar remover

کدام موتور سوار حرفه ای است که قبل از سوار موتور شدن اقدام به برق انداختن قسمت های فلزی و آب کاری شده موتورسیکلت نکند و برقشان نیاندازد. معمولا بر روی قسمت های فلزی یک لایه جرم می نشیند که سبب تیره تر شدنشان  می شود و بهر احتی هم تمیز نمی شوند. برای برق انداختن و از بین بردن این لایه جرم شما می بایست از یک tar remover  کمک بگیرید که وسیله ای کاربردی برای بر انداختن و آشنا برای کسانی است که در کارواش کار می کنند.

تمیز کردن قسمت های آلومنیومی چرخ ها با مایع شوینده

در بسیاری از موتور های جدید از چرخ های آلومنیومی به سبب سبک بودن این فلز استفاده می شود. برای تمیز کردن این قسمت از موتورسیکلت همان آب و مقداری مایع شوینده کفایت می کند. ابتدا با اسفنج تمیز کرده و سپس با آب سرد آب کشی کنید. در پایان با یک دستمال مناسب اضافه آب را از روی آن از بین ببرید.

استفاده از واکس خودرو یا موتور

در نهایت برای جلوگیری از آلودگی مجدد و همچنین ایجاد یک لایه محافظ به راحتی با خریداری کردن یک واکس موتور یا خودرو می توانید کمک بگیرید که پس از تمیز کردن و خشک کردن موتور باید استفاده شود. حتما راهنمای استفاده بر روی واکس را به خوبی مطالعه کنید و سپس استفاده کنید.

منبع : howcanu

بورس لوازم یدکی موتورسیکلت تک چرخ

لوازم یدکی سی دی آی CDI  ، لوازم یدکی سی جی CG  ، لوازم یدکی آپاچی ، لوازم یدکی آیما ، لوازم یدکی ارشیا، لوازم یدکی باجاج ، لوازم یدکی بنلی ، لوازم یدکی بی ام دبلیو BMW ، لوازم یدکی پالس ، لوازم یدکی تک تاز ،لوازم یدکی تی وی اس TVS  ، لوازم یدکی جهانرو ، لوازم یدکی دوکاتی ، لوازم یدکی رگال رپتور ، لوازم یدکی سوزوکی ، لوازم یدکی سی جی بی ، لوازم یدکی کاواساکی کاوازکی ، لوازم یدکی کبیرموتور ، لوازم یدکی کبیر ،لوازم یدکی کی تی ام ktm  ، لوازم یدکی نوین سیکلت ، لوازم یدکی هارلی داویدسون ، لوازم یدکی هوندا ، لوازم یدکی هیوسانگ ، لوازم یدکی وسپا ، لوازم یدکی یاماها ، لوازم یدکی موتورسیکلت سی جی ال ، لوازم یدکی موتورسیکلت باکسر ، لوازم یدکی پولسار ، لوازم یدکی موتورسیکلت احسان ، لوازم یدکی موتورسیکلت پیاجیو ،لوازم یدکی موتورسیکلت سالارگستر ، لوازم یدکی موتورسیکلت رادیسون ، لوازم یدکی موتورسیکلت ماهیندرا گوستو ، لوازم یدکی موتورسیکلت هیرو ، لوازم یدکی موتورسیکلت کاوان ، لوازم یدکی موتورسیکلت دایلیم ،لوازم یدکی موتورسیکلت دربی ، لوازم یدکی موتورسیکلت مگلی ، لوازم یدکی موتورسیکلت پرواز ، لوازم یدکی پیشتاز ، لوازم یدکی موتورسیکلت تلاش ، لوازم یدکی موتورسیکلت ساوین ، لوازم یدکی موتورسیکلت شهاب  ،لوازم یدکی موتورسیکلت رهرو ، لوازم یدکی موتورسیکلت مهران  ،  لوازم یدکی موتورسیکلت مهتا ، لوازم یدکی موتورسیکلت نامی  ، لوازم یدکی موتورسیکلت پیاجیو ، لوازم یدکی موتورسیکلت رایکا ، لوازم یدکی موتورسیکلت کثیر
 

تک چرخ 

بورس لوازم یدکی موتورسیکلت ، مرکز پخش قطعات موتورسیکلت ، فروشگاه اینترنتی قطعات موتورسیکلت ، فروش اینترنتی لوازم یدکی موتورسیکلت ، لیست قیمت قطعات موتورسیکلت ، آدرس لوازم یدکی موتورسیکلت ، تلفن مرکز پخش قطعات موتورسیکلت ، تلفن پخش عمده قطعات موتورسیکلت ، تلگرام پخش قطعات موتورسیکلت ، سایت قطعات موتورسیکلت ، سایت پخش عمده قطعات موتورسیکلت ، سایت فروش اینترنتی قطعات موتورسیکلت ، سایت فروشگاه اینترنتی قطعات موتورسیکلت ، سایت فروش اینترنتی لوازم یدکی موتورسیکلت ، قطعات موتورسیکلت در گمرک تهران ، مرکز پخش لوازم یدکی موتورسیکلت در تهران ، نمایندگی فروش قطعات موتورسیکلت ، خدمات پس از فروش موتورسیکلت ، گارانتی موتورسیکلت ، نمایندگی تعمیرات قطعات موتورسیکلت ، نمایندگی لوازم یدکی موتورسیکت ، قیمت لوازم یدکی موتورسیکلت ، پخش قطعات اسپورت موتورسیکلت ، پخش لوازم یدکی اسپورت موتورسیکلت ، اسپرت موتورسیکلت ، لوازم جانبی موتورسیکلت ، قطعات جانبی موتورسیکت ، اسپرتی موتورسیکلت ، قیمت موتورسیکلت ، هزینه تعمیر موتورسیکلت ، تاریخ موتورسیکلت ، آدرس نمایندگی های موتورسیکلت ، تلفن لوازم یدکی موتورسیکلت در گمرک ، تلفن قطعات موتورسیکلت در گمرک تهران ، کانال تلگرام لوازم یدکی موتورسیکلت در گمرک تهران ، تلگرام مرکز پخش قطعات موتورسیکلت ، تک چرخ ، موتورسیکلت گمرک ، لوازم یدکی موتورسیکلت شمال تهران ، قطعات موتورسیکلت غرب تهران ، پخش مرکزی قطعات موتورسیکلت ، مرکز پخش قطعات موتورسیکلت کجاست ؟ آدرس مرکز پخش قطعات موتورسیکلت ، مجتمع فروش لوازم یدکی موتورسیکلت ، اینستاگرام لوازم یدکی موتورسیکلت ، شماره موبایل تعمیرات موتورسیکلت ، تعمیرگاه موتورسیکلت در تهران ، تعمیرات موتورسیکلت گمرک ، تک چرخ بورس لوازم یدکی موتورسیکلت در تهران ، تک چرخ نمایندگی فروش قطعات موتورسیکلت ۱۲۵ ، قطععات موتورسیکلت

دیدگاه‌ها ۰

*
*

ارسال سفارشات درتاریخ 99/01/16