شمع موتور سیکلت

انواع شمع

شمع موتور سیکلتspark plug

یکی از قطعات اصلی موتور هر موتورسیکلت، شمع های آن می باشد که وظیفه جرقه زنی و به نوعی روشن نمودن موتورسیکلت را دارد. شمع موتورسیکلت یک قطعه مهم در موتور موتورسیکلت های سوختی محسوب می گردد و بدون کارکرد صحیح شمع ها، موتورسیکلتها قادر به حرکت نخواهند بود.

شمع  متشکل از الکترود ، عایق چینی، واشرها و غیره می باشد که در بالای محفظه احتراق و سیلندر موتورسیکلت قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرف دیگر با ایجاد جرقه زنی در محظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه ایجاد نیروی لازم برای حرکت موتورسیکلت می گردد. در حقیقت شمع موتورسیکلت وظیفه انفجار در محفظه احتراق و حرکت دادن سیلندرها به سمت پایین را دارند. با پاشش سوخت توسط انژکتور به درون سیلندر و سپس فشرده شدن آن توسط سوپاپ، شمع جرقه ایجاد نموده و باعث انفجار در محظه احتراق می گردد.

اگر شمع موتورسیکلت نتواند در زمان درست جرقه زنی نماید و یا به طور کلی جرقه زنی نکند، در نتیجه بنزین فشرده شده در محفظه احتراق به به خوبی انفجار نیافته و در نتیجه سیلندرها به حرکت در نخواهند امد. از اینرو وظیفه این قطعه در موتور موتورسیکلت بسیار مهم بوده و باید نسبت به نگهداری آن اقدامات لازمه را انجام دهیم.

در ایران بعضی از مکانیسین‌های موتورسیکلت، به عمر شمع توجه کافی ندارند و تا زمانی که عیب ظاهری در کار موتور ایجاد نشود، تعویض آن را توصیه نمی‌نمایند. در حالیکه گاهی یک شمع کار کرده ، علاوه بر اینکه بطور ناگهانی ممکن است از کار بیفتد، به مقدار زیادی از قدرت موتور می‌کاهد. معمولا این کاهش بدون توجه کافی محسوس نیست. به علاوه یک شمع ضعیف می‌تواند به مقدار زیاد در طرز روشن شدن موتور ، مصرف سوخت ، میزان گرم کردن و کنش موتور و بالاخره در استهلاک و دوام موتور مؤثر باشد. بنابراین این شمع را باید به موقع تعویض کرد.

تک چرخ بورس انواع شمع موتور سیکلت می باشد

دیدگاه‌ها ۰

*
*