راهنمای جامع فروش موتورسیکلت

فروش موتورسیکلت کار کرده بصورت شخصی پیچیدگی و انعطاف مورد نیاز خود را می طلبد. در این میان با پایین آمدن قیمت موتورسیکلت کارکرده، فروش آن گاها به جای منفعت ضررهای بالایی را بر فروشنده ها متحمل می شود. به دلیل گستردگی بازار خرید و فروش موتورسیکلت، دشوار می شود قیمت مناسبی را برای موتورسیکلت خود دریافت کرد. در این مقالات قصد داریم مراحل مناسب جهت فروش موتور سیکلت را توضیح دهیم که اگر بصورت صحیح انجام شوند کمک زیادی به فروش موتورسیکلت با قیمت مناسب خواهند کرد.

 این مقاله به مراحل ضروری و لازم قبل از فروش موتورسیکلت می پردازد.

ظاهر موتورسیکلت

فروش موتورسیکلت مانند یک مصاحبه ی کاری می ماند اگر اصول ظاهری و اولیه را رعایت نکنید، حتما شک خریدار را بر می انگیزید. دلیل اولی که مشتریان ترجیح می خرند یک موتور دست دوم نخرند این است که نمی دانند چه بلاهایی ممکن است سر موتور سیکلت آمده باشد.

 • موتور خود را تمیز کنید

این قدم کاملا واضح بنظر می رسد ولی تعداد افرادی که هنگام فروش موتور خود آن را فراموش می کنند بسیار است. البته افرادی نیزاهمیت آن را دست کم می گیرند. به این فکر کنید که اگر شما قبل از فروش موتور، آن را به طور کامل تمیز نکرده باشید، خریدار تصور می کند که شما احتمالا تا بحال تلاشی برای نظافت و نگهداری مداوم آن بخرج نداده اید.

برای جلوگیری از طولانی و زمانبر شدن این فرآیند، آن را به بخش های زیر تقسیم کرده ایم:

 1. پاک کردن هرگونه کثیفی و چربی
 2. از محلول محافظ رنگ استفاده کنید
 3. آب بکشید
 4. قسمت های رنگ شده را پالیش کنید
 5. محافظ روغنی را با دست به قسمت های پلاستیکی بمالید
 6. زنجیر را با روغن روان کنید
 7. قسمت های شیشه ای و پلاستیکی شفاف را بشویید و برق بیاندازید
 8. قسمت های رنگ شده را خشک کنید و برق بندازید

جدای از نظافت ظاهری سعی کنید محل هایی مثل زیر صندلی را تمیز کنید که خریداران حساس توجه بالایی به آن دارند. توجه داشته باشید که روی پایانه ی باتری ها کلسیوم جمع نشده باشد و زنگ زدگی روی قطعات فلزی را بردارید. استفاده از رنگهای خاصی برای براق کردن موتور مناسب است ولی توصیه سعی نکنید وسواس بالایی در نظافت موتور بخرج دهید زیرا علاوه بر صرف زمان بالا، ممکن است آسیبی به بدنه و یا بخش های موتور برساند.

بعد از پایان این مراحل یک کاور روی موتور بیندازید، حتی اگر آن را در گاراژ نگه می دارید. تنها هنگام عکس برداری و رسیدن مشتری کاور را بردارید. کاور بالایی برای دور کردن گرد وغبار از موتور است و به علاوه مانع خط و ضربه های کوچک به موتور می شود.

 • تمام تزئینات موتور را جدا کنید

تزئین کردن موتور ممکن است برای شما خیلی جذاب باشد ولی همه این احساس را ندارند. به علاوه شما می توانید این تجهیزات و تزئینات را بصورت جداگانه بفروشید. بعضی از خریداران موتور اعتقاد دارند که تزئینات از قیمت موتور می کاهد زیرا به نظر می رسد که قصد پنهان کردن مشکلات موتور را دارید. اگر قصد فروش موتور با قطعات و تزئینات را دارید دقت کنید که قطعات اوریجینال موتور را نیز به خریدار تحویل دهید.

ارزش گذاری و ملاحظات مکانیکی موتورسیکلت

 • در مورد قیمت موتور تحقیق کنید

پیدا کردن ارزش حقیقی موتورسیکلت  کارکرده می تواند خیلی طاقت فرسا باشد، به ویژه وقتی که عجله ی زیادی برای فروش آن دارید. هیچگونه سیستم معتبر و ساده ای برای این کار وجود ندارد. بعدترین اتفاقی که معمولا سر فروشنده می آید، فروش سریع موتورسیکلت و بلافاصله آگاه شدن از زیرقیمت فروختن آن است.

با این حال اگر عجله ندارید، پیشنهاد می کنیم قیمت موتورسیکلت خود را از ۱۰ تا ۴۰ درصد بیشتر قیمت خرید خود تعیین کنید. سپس بسته به تعداد و اشتیاق مشتریان آن را پایین بیاورید.

البته برای آگاهی از قیمت روز موتورسیکلت می توانید به سایتهای گوناگونی از جمله تک چرخ راجعه کنید. ولی در نظر داشته باشید که سایتهای فروش موتور ممکن است قیمت های غیر واقعی را برای فروش موتورهای خود در نظر می گیرند. بعضی از فروشندگان شخصی موتور صفر و یا کارکرده نیز قیمت موتور خود را کمی بالاتر عنوان می کنند تا در معامله به قیمت مناسب خود دست یابند.

در نهایت به یاد داشته باشید این خریدار است که قیمت نهایی برای خرید کالا را تعیین می کند نه فروشنده. بعضی از خریداران حاضرند هزینهی بالاتری صرف خرید یک کالا کنند.

 • مطمئن شوید که موتورتان توسط یک مکانیک معتمد چک شده باشد

در بعضی از کشورها نیاز است قبل از فروش وسیله ی نقلیه ی خود، یک گواهی معتبر ایمنی و سلامت تهیه کنید. این گواهی حداقل می تواند برای شما این تضمین را به همراه داشته باشد که خریداران تجربه ی بدی هنگام استفاده از موتور شما نخواهند داشت. به علاوه مواردی چون باتری، روغن، زنجیر و فشار تایرها را نیز بررسی کنید.

 • موتورسیکلت خود را تعمیر کنید

اگر قصد دارید پیشنهاد مناسبی برای موتور سیکلت خود دریافت کنید، ضروری است که موتورسیکلت وضعیت خیلی خوبی داشته باشد. لذا دقت داشته باشید که موتورسیکلت شما در مرحله ی اول مشکلات نگهداری و نقص های ظاهری بدی نداشته باشد.

توجه داشته باشید که نیازی نیست موتورسیکلت شما در وضعیت عالی باشد ولی آسیب های آشکار آن را برطرف کنید. سعی کنید موارد نگه داری موتورسیکلت نیز کاملا تازه و نو باشند مثل روغن تازه، باتری قوی، زنجیر روغنکاری شده و موارد ازین دست. نقص های ظاهری نیز بشدت قیمت موتور شما را پایین می آورند، بنابراین برطرف کردن آن ها از الویت بالایی برخوردار است.

در زیر بصورت خلاصه مواردی که رسیدگی به آنها مناسب است ذکر شده اند:

 1. تنظیم کشش زنجیر و میزان کردن چرخ عقب
 2. تنظیم کردن دسته گاز، ترمز و کلاچ
 3. تعویض چراغ های سوخته و یا نیم سوز
 4. در صورت گم شدن، جایگزین کردن پیچ ها، مهره ها و خارها
 5. تعویض قطعات ظاهری شکسته که ارزان نیز هستند
 6. تعویض روغن ترمز
 7. تست کردن باتری و تعویض آن اگر نمی تواند بالای ۱۲ ولت بماند
 8. تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوای موتور
 9. نظافت رادیاتور و تعویض ضد یخ
 10. بررسی وضعیت پدال ترمز و روتور
 11. بررسی تایرها
 12. روان سازی کابلهای کنترل
 13. تعویض روغن موتور

کسب آمادگی

 • تمام مدارک و گواهی های موتور را در اختیار داشته باشید

تمام مدارک را جمع آوری کرده و برای نشان دادن به خریدار آماده کنید. مسلما دیدن گواهی تعمیرات منظم تاثیر بسزایی در جلب اعتماد خریدار و تعیین قیمت مناسب موتور خواهد داشت.

 • صداقت داشته باشید

دادن توضیحات پر مبالغه ممکن است نظر خریداران از موتور شما برگرداند. ولی سعی کنید توضیحات جامعی داشته باشید. مثلا: «هرگز زمین نخورده» یا «هرگز زیر باران نبوده». این گونه توضیحات و صداقت تاثیر خوبی در احساس مشتری نسبت به معامله خواهد داشت.

 در قسمت بعدی مقاله به مراحل صحیح آگهی دادن و انجام معامله موتورسیکلت می پردازیم.

نحوه و مکان تبلیغ و انجام مذاکرات لازم برای فروش موتورسیکلت حائز توجه بالایی هستند و پرداختن به آنها فرآیند فروش را تجربه ای پرسود و ماندگار خواهد کرد.  در این مقالات قصد داریم مراحل مناسب جهت فروش موتور سیکلت را توضیح دهیم که اگر بصورت صحیح انجام شوند کمک زیادی به فروش موتورسیکلت با قیمت مناسب خواهند کرد.

تبلیغ موتورسیکلت

 • نحوه فروش خود را مشخص کنید

در گذشته روشهای متداول فروش موتورسیکلت کارکرده تحویل آن به دلالان یا آگهی دادن در روزنامه ها بوده که زمان بیشتری صرف انجام این فرآیند می کرد. امروزه با پیدایش سامانه های آنلاین خرید و فروش وسایل نقلیه کارکرده، این امر بسیار راحت تر شده و دسترسی مشریان و فروشندگان را به دایره ی مخاطبان گسترده تری فراهم کرده است.

 • تصویر برداری مناسب

تصاویر گرفته شده از موتور شما باید جزئیات و زیبایی موتور شما را نشان دهد. از یک پس زمینه ی پاک و روشن برای اینکار استفاده کنید. بیرون از خانه در یک هوای پاک، هنگام طلوع و یا غروب به عکس برداری بپردازید. از زوایای مختلف موتور عکس بگیرید. در صورت نیاز از فلش موبایل برای از بین بردن سایه های ضروری استفاده کنید. اگر در توضیحات به خراش و یا فرورفتگی در موتور اشاره کرده اید، حتما از آن عکس بگیرید. در غیر این صورت مشتری ممکن است تصویر بدتری از آن داشته باشد.

سعی کنید تمام موتور را در یک قاب عکس بیاورید ولی از عکس های کلوزآپ از ویژگی های خاص موتورسیکلت خود غافل نشوید. در صورتی که سر رشته ی زیادی در عکاسی ندارید حتما از دوست و آشنایی برای این کار کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که ما موجوداتی بصری هستیم. اگر تصاویر خوبی بیندازید که خریداران فرضی را خواهان موتورسیکلت شما کند، مطمئنا بیشتر در ذهن آنها خواهید ماند. به این فکر کنید که این تصاویر قرار توسط دوستان و آشنایان خریدار برای نظردهی دیده شوند. حتی وقتی که مشتری را به دلیل پایین بودن قیمت پیشنهادیش رد می کنید، این تصاویر هستند که او را مجاب بالا بردن قیمت می کنند.

 • تهیه ی آگهی

هنگامی انتشار آگهی سعی کنید جزئیات مناسب و کافی موتورسیکلت بپردازید. مشتریان آگاهی دارند که در حال خرید یک موتورسیکلت کارکرده هستند لذا نیاز به اغراق و بالابردن بی مورد مشخصات موتورسیکلت خود ندارید، از جهتی نیز ذکر ویژگی های جذاب و تجربه ی شما با موتور تاثیر خوبی در خاطر مشتریان هنگام خرید خواهد داشت.

در حالت کلی هرچه اطلاعات بیشتری را ارائه دهید مطللوب تر است، زیرا به انجام سریع و روان یک معامله کمک بسزایی می کند. به علاوه اطلاعات کافی و جامع به مشتری این احساس را می دهد که شما کاملا جدیت بالایی در فروش خود دارید که مزاحمان و مشتریان تقلبی را از شما دور نگه می دارد و در عوض مشتریانی را جذبتان می کند که مصمم و با دقت هستند.

ملاقات با مشتری

قبل از ملاقات مشتری حداقل قیمت فروش مناسب را برای خود مشخص کنید و از آن پایین تر نروید. ممکن است مشتری به دلایل مختلفی درخواست کند که قیمت را پایین تر بیاورید ولی با دانستن آخرین قیمت مناسب فروش می توانید به خیالی راحت معامله کنید و در صورت عدم رضایت معامله را ترک کنید.

 • محل ملاقات

اگر تمایلی به ملاقات مشتری در منزل خود  ندارید، مکانی انتخاب کنید که در فاصله ی نزدیکی از خانه ی شما قرار داشته و فضای امنی و بسته ای داشته باشد. به علاوه توجه داشته باشید که بهتر است تا رسیدن به مقصد موتور محرکه ی موتور سیکلت داغ نشود.

 • آمادگی مکانیکی موتورسیکلت

بهتر است کمی قبل از رسیدن مشتری موتور را روشن نکنید، وگرنه ممکن است مشتری تصور کند که موتور قادر به استارت سرد زدن نیست. صداقت داشته باشید و با متانت به سوالات مشتری پاسخ دهید.

رانندگی آزمایشی

رانندگی آزمایشی مسئله دشواری برای صاحبان موتورسیکلت است. خوشبختانه بسیار از فروشندگان به مشکلات وجنبه های آن آگاهی دارند.

یکی از بهترین پیشنهادات برای مشتری ای که اصرار دارد با موتورسیکلت به طور آزمایشی براند می تواند یک قرار رانندگی آزمایشی به همراه یک پاکت از هزینه کامل موتورسیکلت باشد. هر خریدار جدی این مسأله را درک می کند. پیشنهاد می شود در این مورد انعطافی از خود نشان ندهید و در مقابل از کدورت پیش آمده دلگیر نشوید.

انجام مذاکره

 • یک مذاکره ی هوشمندانه انجام دهید

این بخش از مهم ترین مراحل فروش خودرو که توجه بالایی می طلبد. با اینکه شما مزایا و نقاط مثبت موتورسیکلت خود را در آگهی منتشر کرده اید ولی باز همه چیز به نحوه ی مذاکره ی شما با مشتری بستگی دارد. سعی کنید که هنگام مذاکره و تعیین قیمت عجله نکنید و در صورت نیز از یک آشنا و دوست به عنوان مشاوره کمک بگیرید.

در نظر داشته باشید در صورتی که قصد دارید موتورسیکلت خود را به قیمت مناسبی بفروشید ضروری است با بیش از چند مشتری گفتگو داشته باشید. بدین صورت دانش کاملی تری از دیدگاه مشتریان پیدا خواهید کرد و با آنالیز بررسی می توانید پیشنهاد مناسبی برای فروش موتورسیکلت داشته باشید که به شما و مشتری سود برساند.

 • آمادگی انجام معامله را داشته باشید

ممکن است مشتری پس از انجام بررسی و راندن آزمایشی موتور تمایل خود را به خرید موتور نشان دهد. عدم آمادگی برای فروش موتور، مثل کامل نبودن مدارک، نیاز به تعمیرات یا  تغییرات نهایی و … ممکن است مشتری را بپراند و شانس برگشتن او را پایین آورد.

فرآیند خرید و فروش موتورسیکلت کارکرده کمی زمانبر و معمولا طاقت فرساست. به یاد داشته باشید که خریدار نیز احساس شما را دارد. از هر گونه عجله بپرهیزید و در صورت امکان از یک متخصص یا دوست در هر قسمتی که نیاز داشتید کمک بگیرید. امیدواریم این مقاله سوالات و نیازهای شما برای فروش موتورسیکلت عزیزتان به درستی پاسخ داده باشد.

بورس لوازم یدکی موتورسیکلت تک چرخ

 • قطعات تزئینی موتورسیکلت شامل : رینگ اسپورت موتورسیکلت ، کیلومتر موتورسیکلت ، شارژر ولوم دار موتورسیکلت  ، روکش زین موتورسیکلت ، درب لنت رینگ اسپورت موتورسیکلت ، برچسب موتورسیکلت ، آرم قاب بغل ، کیت برچسب موتورسیکلت ، پد باک موتورسیکلت ، جاپایی سوسماری ، آزیر آمبولانسی موتور ،، شبرنگ موتورسیکلت و سایر قطعات موتورسیکلت
 • قطعات فنی موتورسیکلت شامل : صفحه کلاج موتورسیکلت ، دیسک کلاج موتورسیکلت ، زنجیر چرخ موتورسیکلت ، کمک فنر موتورسیکلت ، لنت ترمز موتورسیکلت ، اگزوز موتورسیکلت ، کاربراتور موتورسیکلت ، سیلندر موتورسیکلت ، باتری موتورسیکلت ، باطری موتورسیکلت ، سرسیلندر موتورسیکلت ، ترانزیستور موتورسیکلت ، جنت کاربراتور موتورسیکلت ، ترانزیستور موتورسیکلت ، اکسایتر موتورسیکلت ، پمپ ترمز موتورسیکلت ، ، کورپی موتورسیکلت ، پلاتین موتورسیکلت ، دنده زنجیر موتورسیکلت ، بلبرینگ داخل موتور موتورسیکلت ، موتور موتورسیکلت ، فیلتر گارد موتورسیکلت ، رینگ پیستون ، سوپاپموتورسیکلت ، بوش موتورسیکلت ، سیم مغزی کلاج موتورسیکلت ،  سیم گاز موتورسیکلت ، شیر بنزین موتورسیکلت ؛ توپی چرخ موتورسیکلت ؛ سیلندر موتورسیکلت ؛ میل لنگ موتورسیکلت ، فبلتر روغن موتورسیکلت ؛ واشر موتورسیکلت ؛ پیچ و مهره موتورسیکلت ، گیریبکس موتورسیکلت و سایر لوازم یدکی موتورسیکلت
 • قطعات ظاهری موتورسیکلت شامل : حلزونی کبلومتر موتورسیکلت ، باک موتورسیکلت ، گلگیر موتور سیکلت ، قاب زنجیر موتورسیکلت ، فرمان موتورسیکلت ، چراغ خطر موتورسیکلت ، زین موتورسیکلت ، قلوه چپ موتورسیکلت ، گارد موتورسیکلت ، لاستیک موتورسیکلت ، تایر موتورسیکلت ، بال باک موتورسیکلت ، قاب بغل موتورسیکلت ؛ پورسته فلکه برق ، آینه بغل موتورسیکلت ، رینگ و پیستون موتورسیکلت ، پدال ترمز موتورسیکلت ، پایه پلاک موتورسیکلت ، ظلق موتورسیکلت و سایر متعلقات موتورسیکلت
 • قطعات برقی موتورسیکلت شامل : راهنما موتورسیکلت ، استارت ، شمع موتورسیکلت ، ای سی یو موتورسیکلت ، ECU  موتورسیکلت ، بوبین برقی موتورسیکلت ، بوق موتورسیکلت ، استوپ موتورسیکلت ، رگولاتور برق ، زنون موتورسیکلت ، دینام موتورسیکلت و سایر لوازم یدکی موتورسیکلت
 • قطعات جانبی موتورسیکلت شامل : کلاه کاسکت موتورسیکلت ، قفل دوشاخه موتورسیکلت ، قفل تسمه ای موتورسیکلت، قفل دیسکی موتورسیکلت، لباس موتورسواری ، عینک موتورسواری ، کش همه کاره موتورسیکلت ، کش بارند موتورسیکلت ، پایه بغل موتورسیکلت ، ژل ضد پنچری موتورسیکلت ، ست کامل سوئیچ موتورسیکلت ، لرزه گیر آینه موتورسیکلت ، پیچ خورشیدی عقب موتورسیکلت ، آچار شمع موتورسیکلت ، کاپشن مخصوص موتورسواری ، روغن موتور موتورسیکلت ، هدلایت موتورسیکلت ، صذا خفه کن موتورسیکلت ، ابر هواکش موتورسیکلت ، مایع تیوبلس موتورسیکلت ؛ دزدگیر موتورسیکلت  و سایر قطعات موتور

لوازم یدکی سی دی آی CDI  ، لوازم یدکی سی جی CG  ، لوازم یدکی آپاچی ، لوازم یدکی آیما ، لوازم یدکی ارشیا، لوازم یدکی باجاج ، لوازم یدکی بنلی ، لوازم یدکی بی ام دبلیو BMW ، لوازم یدکی پالس ، لوازم یدکی تک تاز ،لوازم یدکی تی وی اس TVS  ، لوازم یدکی جهانرو ، لوازم یدکی دوکاتی ، لوازم یدکی رگال رپتور ، لوازم یدکی سوزوکی ، لوازم یدکی سی جی بی ، لوازم یدکی کاواساکی کاوازکی ، لوازم یدکی کبیرموتور ، لوازم یدکی کبیر ،لوازم یدکی کی تی ام ktm  ، لوازم یدکی نوین سیکلت ، لوازم یدکی هارلی داویدسون ، لوازم یدکی هوندا ، لوازم یدکی هیوسانگ ، لوازم یدکی وسپا ، لوازم یدکی یاماها ، لوازم یدکی موتورسیکلت سی جی ال ، لوازم یدکی موتورسیکلت باکسر ، لوازم یدکی پولسار ، لوازم یدکی موتورسیکلت احسان ، لوازم یدکی موتورسیکلت پیاجیو ،لوازم یدکی موتورسیکلت سالارگستر ، لوازم یدکی موتورسیکلت رادیسون ، لوازم یدکی موتورسیکلت ماهیندرا گوستو ، لوازم یدکی موتورسیکلت هیرو ، لوازم یدکی موتورسیکلت کاوان ، لوازم یدکی موتورسیکلت دایلیم ،لوازم یدکی موتورسیکلت دربی ، لوازم یدکی موتورسیکلت مگلی ، لوازم یدکی موتورسیکلت پرواز ، لوازم یدکی پیشتاز ، لوازم یدکی موتورسیکلت تلاش ، لوازم یدکی موتورسیکلت ساوین ، لوازم یدکی موتورسیکلت شهاب  ،لوازم یدکی موتورسیکلت رهرو ، لوازم یدکی موتورسیکلت مهران  ،  لوازم یدکی موتورسیکلت مهتا ، لوازم یدکی موتورسیکلت نامی  ، لوازم یدکی موتورسیکلت پیاجیو ، لوازم یدکی موتورسیکلت رایکا ، لوازم یدکی موتورسیکلت کثیر
 

تک چرخ جامع ترین فروشگاه لوازم یدکی موتورسیکلت

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی موتورسیکلت

مرکز پخش عمده قطعات موتورسیکلت ؟ تک چرخ

بورس لوازم یدکی موتورسیکلت ؟ تک چرخ

فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی موتورسیکلت ؟ تک چرخ

آدرس لوازم یدکی موتورسیکلت ؟ تک چرخ

دیدگاه‌ها ۰

*
*

پشتیبانی آنلاین واتساپ